Foreks Analiz Yöntemleri
Juli 20, 2016
0
trading-643723_1280

Fiyat hareketlerinin makro düzeyde değerlendirilmeye alındığı analiz türüdür. Temel Analiz yönteminde piyasalarda arz ve talebe göre gerçekleşen fiyat hareketleri, makroekonomik, siyasi, jeopolitik veriler aracılığıyla analiz edilir. Foreks piyasalarında, Dünya ve ülke ekonomilerindeki gelişmeler, değişimler yorumlanarak bunların para birimlerine etkisi bakımından ileriye dönük sonuçlar elde edilmeye çalışılır.

Foreks piyasasında işlem yapmadan önce analizi yapılacak finansal varlığa bağlı olarak temel analize göre yapılacak incelemeler farklılık gösterir. Mesela USD/TRY paritesi ile ilgili yapılacak çalışmada Türkiye ve ABD’deki ekonomik, sosyal, siyasi ve jeopolitik gelişmeler incelenir ve sürekli takip edilir. Eğer işlem yapılmak istenen yatırım aracı şeker ise, bu durumda analiz yöntemi de değişecektir. Şeker analizi için örneğin ürünün yetiştiği bölgeler ve iklim koşulları temel analizin ana konusu olacaktır. Bu nedenle temel analizde yatırım yapılacak finansal varlığın veya emtianın özellikleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olunması başarılı işlem stratejileri açısından oldukça önemlidir.

Yatırımcıların Dünya’da olup biten gelişmeleri yukarıda bahsettiğimiz şekilde analiz edebilmesi için açıklanan, gerçekleşen bu verileri bir kaynaktan öğrenmesi gerekecektir. Bunun için foreks piyasasında işlem yapan yatırımcıların başvurdukları en basit yöntem, internet üzerinden yayın yapan bu işe yönelik web siteleri aracılığıyla “ekonomik takvimi” takip etmektir. Ekonomik takvimde yer alan verilerle ülke ekonomilerine dair önem düzeyi yüksek olanlar ve bu verilerle ilgili açıklamalar takip edilerek, bunların yarattığı fiyat hareketlerinden yararlanmaya çalışılır. Burada fiyatların her zaman açıklanan veri ile doğru orantılı olarak ilerleyemeyeceği dikkat edilmesi gereken nokta olarak akılda bulundurulmalıdır. Foreks piyasalarında işlem yaparken takip edilen en önemli veriler arasında ABD tarım dışı istihdam değişimi, gayri safi yurtiçi hasıla, tüketici fiyat endeksi, FED-FOMC toplantı sonuçları, ISM İmalat PMI, perakende satışlar, merkez bankası açıklamaları ve faiz kararları sıralanabilir.

  • Teknik Analiz

Teknik analiz, fiyat, hacim ve indikatör gibi göstergelerin yardımıyla geçmiş dönemde gerçekleşen piyasa hareketleri incelenerek geleceğe yönelik olarak fiyat öngörülerinin yapıldığı analiz yöntemidir. Teknik analiz, ekonomi biliminden bağımsızdır ve daha çok psikoloji, matematik, istatistik ve fizik gibi bilim dalları ile ilișki içerisindedir. Teknik analizde referans noktası fiyat hareketleridir.

Teknik analiz, fiyat hareketlerinin piyasayı etkileyebilecek tüm faktörleri dikkate aldığını yani; bir yatırım aracının fiyatına etki yapabilecek her şeyin (temel veriler, politik etkiler, psikolojik durum vs.) ilgili ürünün fiyatına yansıdığını kabul eder. Dolayısıyla, fiyat hareketlerinin incelenmesi gerekli olan tek şeydir.

Diğer Piyasalarda Olduğu Gibi Foreks Piyasalarında Da Teknik Analizde Trend Kavramının Çok Önemli Bir Yeri Vardır

Fiyat hareketlerini grafiğe dökmenin ana amacı, trendi erken safhalarında yakalayabilmek ve trend yönünde işlem yapabilmektir. Devam eden bir trend, yönünü tersine çevirmekten çok, aynı yönünü sürdürme eğilimindedir. Bu anlatım bir başka deyişle şöyle de söylenebilir: «Devam eden bir trend sona erinceye kadar var olan yönünü sürdürür“.

Teknik analizde trend takibi ile birlikte kullanılan birçok analiz yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerin esas amacı ise destek-direnç seviyelerinin belirlenmesi olmaktadır. Başlıca teknik analiz yöntemleri; hareketli ortalamalar, Bollinger bantları, RSI, MACD, CCI, Stochastic Osilatör, Volumes ve Fibonacci analizi olarak sırlanabilir. Fiyat hareketlerinin oluşturduğu fiyat grafiklerinde oluşan bazı formasyonlar yardımıyla da hareketin olası yönü tespit edilmeye çalışılır.

 

0

About author

badmin

There are 0 comments

Schreiben Sie einen Kommentar

Ihre E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.