Kimya
Polikarbonat Kullanımı Son Yıllarda Artış Göstermiştir
Juni 15, 2016
0
polikarbonat

Polikarbonat kısaltması ile PC olarak bilinen maddedir. Cama yakın özelliğe sahip olan bu madde; ışık geçirgenliği, ısıya, kimyasal maddelere olan duyarlılığı ile çizmeye ve darbeye olan dayanıklılığı ile bir çok sektörde tercih edilen maddedir. Özellikle inşaat, gıda ve iletişim sektöründe sıklıkla tercih edilen bu madde birçok özelliği ile tercih edilir.

Polikarbon levhaların inşaat sektöründe son yıllarda çok sıklıkla tercih edildiği bilinmektedir. Tercih edilmesinin en büyük nedeni cam yerine hemen hemen her yerde kullanılabilmesidir. Cam kullanılan çoğu yerde cam yerine bu levhalar tercih edilebilir. Cam kullanmak yerine polikarbonat kullanılmasının temel nedenleri;

  • Cama göre çok daha hafif olması ve kolay taşınabilmesi
  • Kırılma ihtimalinin cama göre son derece az olması
  • Kolaylıkla soğuk bir şekilde bükülebilmesi ve şekil alabilmesi
  • Cam gibi şeffaf olduğundan ışık geçirgenliğine sahip olması
  • Camın engelleyemediği ısı geçirgenliğini koruyabilmesi

Bunlar gibi birçok nedenden dolayı polikarbonat levhalar tercih sebebi olmaktadır. Soğuk bir şekilde şekil alabilmesi çoğu iş için oldukça kolaylık sağlamaktadır. Kolaylıkla uygulanacağı yerin şeklini alabilmesi işgücünü hafiflettiği gibi çok daha sağlam yapıların oluşturulmasına da olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda tüm bu özelliklerinin yanı sıra ısı yalıtımında dahi bu madde tercih edilmektedir. Mekanlardaki ısı kayıplarını engelleyebilmek için yapı sektöründe bu özelliği ile de tercih edilir, cam gibi şeffaf rengi de çoğunlukla ışık gereksiniminin karşılanabilmesi için mekanların doğal aydınlanmasının sağlanabilmesi için cam yerine tercih edilebilmektedir. Tüm özellikleri ile bu madde

İnşaat sektörü dışında da günlük olarak sıkça rastladığımız çoğu üründe bu madde kullanılmaktadır. Kırılmaz özelliği ile güvenlik kulübelerinin ve bankaların camlarında tercih edilmektedir. Bunun dışında motorlu araçların göstergelerinde, yat gemi gibi deniz araçlarının camlarının yapımında da bu madde kullanılmaktadır.

İnşaat Sektörünün Vazgeçilmezi; Polikarbonat

Bu madde aslında plastiğin özel bir türüdür. Şekil verilirken dahi kolaylıkla kırılmaması ve sıradan plastik maddelere göre çok daha kalın olması onu inşaat ve yapı sektörünün vazgeçilmezi haline dönüştürmüştür. Aynı zamanda oldukça hafif olması ile çoğu panellerde tercih edilir. Öyle ki cam gibi ışığı geçirebilir özelliği özellikle evlerin çatı katlarında pencerelerde kullanılmasını sağlarken, gene karanlık alanlarda doğal ışıklandırma için de bu madde tercih edilir.

Hayatımızda sıkça yeri olan ve bu maddelerin kullanıldığı diğer ürünlere örnek vermek gerekirse; biberon, gösterge camları, güvenlik seviyesinin yüksek tutulması gereken mekanların camları gibi bahsedilebilir.

 

 

 

0

About author

badmin

There are 0 comments

Schreiben Sie einen Kommentar

Ihre E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.